Skip to main content

Pylenie traw – sprawdź kalendarz pylenia. Jak sobie radzić z alergią na pyłki roślin?

Okres pylenia traw to dla wielu osób wyjątkowo trudny okres w roku. Zamiast cieszyć się piękną pogodą, muszą one radzić sobie z objawami alergii. Niektórzy alergicy mogą poddać się odczuleniu, proces ten jest jednak dość długi i nie będzie odpowiedni dla każdego. Najważniejsze jest, aby znać okres wysokiego stężenia alergenu w powietrzu i odpowiednio przygotować się do tego przykrego sezonu. Dowiedz się więcej na temat okresu pylenia roślin z rodziny traw.

Przyczyny alergii na pyłki traw

Przyczyny alergii na pyłki traw nie są do końca jasne. Uważa się, że za rozwój tej alergii wziewnej mogą odpowiadać czynniki genetyczne oraz środowiskowe. Duże znaczenie ma styl życia oraz dieta, a także zanieczyszczenie powietrza. Za rozwój tego uczulenia odpowiedzialne może być również długotrwałe stosowanie antybiotyków. Warto przy tym pamiętać, że alergia na pyłki traw może współwystępować z uczuleniem na inne czynniki, w tym pokarmowe. Te tzw. alergie krzyżowe obejmować mogą np.:

  • inne pyłki (np. rzepak, słonecznik, bylicę, brzozę czy oliwkę);
  • owoce (m.in. jabłka, kiwi, melona, arbuza, śliwki, wiśnie, brzoskwinie czy gruszki);
  • warzywa (w tym pomidora, cebulę, buraka, seler lub marchew);
  • orzechy (np. laskowe, ziemne, brazylijskie lub włoskie);
  • inne rośliny (w tym ryż, soję, żyto, pszenicę czy owies).

Niekiedy alergia na pyłki może też współwystępować z uczuleniem na lateks.

Objawy alergii na trawy

Objawy alergii na trawy pojawiają się w momencie unoszenia się pyłków traw w powietrzu i nasilają się wraz ze zwiększeniem ich stężenia. Osoby uczulone mogą cierpieć między innymi z powodu takich objawów klinicznych jak:

  • katar sienny;
  • świąd nosa;
  • uporczywe kichanie;
  • zaczerwienienie i swędzenie oczu (alergiczne zapalenie spojówek).

Niekiedy osoba uczulona może również doświadczać symptomów zespołu alergii jamy ustnej (ang. oral allergy syndrome). Zazwyczaj objawia się to niewielkim lub umiarkowanym świądem czy pieczeniem gardła, języka i warg. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego są dość rzadkie, mogą jednak występować np. w wyniku reakcji krzyżowej.

Testy alergiczne, czyli diagnoza alergii na pyłki roślin

Objawy alergii na pyłki traw zwykle nie są szczególnie trudne do zauważenia. Jednak aby ustalić, co dokładnie uczula daną osobę, należy poddać się odpowiednim testom. Alergen można ustalić, np. oznaczając specyficzne przeciwciała klasy IgE we krwi pacjenta. Inną opcją wykrycia przyczyn reakcji alergicznej mogą być też testy kontaktowe. W ich przypadku na skórę pacjenta lub płytko pod nią wprowadzane są preparaty z potencjalnym alergenem. Po odczekaniu odpowiedniego czasu lekarz może ustalić, które substancje wywołują objawy.

Kalendarz pylenia traw, czyli co powinien wiedzieć alergik

Aby zminimalizować reakcję alergiczną na pyłki traw, warto poznać okres pylenia poszczególnych roślin. Według kalendarza pylenia roślin w Polsce największe stężenie pyłków traw w powietrzu przypada na okres od połowy maja do końca lipca. Do najczęściej uczulających traw należą:

  • kupkówka pospolita (Dactylis glomerata),
  • tomka wonna (Anthoxanthum odoratum),
  • tymotka łąkowa (Phleum pratense),
  • wiechlina łąkowa (Poa pratensis),
  • życica trwała (Lolium perenne),
  • żyto zwyczajne (Secale cereale).

Jak sobie radzić z alergią na pyłki? Sposoby na łagodzenie objawów

Zwykle, aby złagodzić objawy alergii na pyłki traw, lekarze zalecają przyjmowanie leków antyhistaminowych. Blokują one receptory histaminowe H1, znacznie zmniejszając reakcję alergiczną. Dodatkowo bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie pacjenta, w tym unikanie otwierania okien w okresie największego pylenia, a także spacerów w miejscu większego stężenia alergenu. Właściciele trawnika powinni pamiętać o regularnym koszeniu. Nie można również zapominać o odpowiedniej higienie, stosowaniu środków ochronnych (maseczka, okulary przeciwsłoneczne) oraz stosowaniu oczyszczacza powietrza. Na spacer najlepiej wybierać się po deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu wyraźnie spada.

Leczenie alergii na pyłki traw

Osoby chcące uporać się z alergią na pyłki traw raz na zawsze, mogą zdecydować się na odczulanie. Kwalifikacja do leczenia zawsze przeprowadzana jest przez lekarza. Pacjent musi być również w pełni świadomy swojej decyzji. Proces odczulania polega na podawaniu osobie uczulonej alergenu w coraz większym stężeniu. Może odbywać się to za pomocą iniekcji lub szczepionki podjęzykowej. Należy jednak wiedzieć, że taki zabieg trwa zwykle od 3 do 5 lat i nie zawsze kończy się sukcesem.

  1. Emeryk A., Bartkowiak-Emeryk M., Diagnostyka alergologiczna, Choroby alergiczne w praktyce lekarza rodzinnego, 2019.
  2. Majkowska-Wojciechowska B. Pyłek roślin i alergeny sezonowe w Polsce. Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 5-15
  3. Sybilski A., Alergia krzyżowa, Medycyna po Dyplomie, 2017.
  4. Szmagierewski W., Źródła alergenów reagujących krzyżowo i ich znaczenie kliniczne, Alergia 2010, 4: 32-38.
  5. http://www.czytelniamedyczna.pl/591,alergia-pylkowa.html [dostęp 02.07.2023 r.]
  6. https://podyplomie.pl/medycyna/32971,alergiczny-niezyt-nosa [dostęp 02.07.2023 r.] 

HIS/13712/07/23