Project Description
Symptomy uczulenia mogą przybierać rozmaite formy – w zależności od etiologii, alergia może manifestować się w odmienny sposób u różnych osób. Wobec tego warto poznać najczęściej pojawiające się oznaki, świadczące o uczuleniu. Wydaje się, że wśród najbardziej popularnych objawów alergii znajdują się sygnały ze strony górnych dróg oddechowych oraz skóry. Czym charakteryzują się poszczególne reakcje uczuleniowe?
Alergia objawy skórne – pokrzywka i wyprysk
Jednym z najbardziej specyficznych symptomów uczulenia jest pokrzywka, której diagnostyka opiera się na badaniu fizykalnym – bąble powstające w jej przebiegu okazują się specyficzne, jednoznacznie świadcząc o wysypce pokrzywkowej. Bladoróżowe wykwity pojawiają się nagle i utrzymują na skórze do kilku godzin. Towarzyszy im silny świąd oraz niejednokrotnie jednostronny obrzęk naczynioruchowy, nie występują jednak dolegliwości bólowe. Pokrzywka ustępuje samoistnie, nie pozostawiając śladów na skórze (3).
Kolejnym symptomem skórnym uczulenia jest wyprysk, którego różnicowanie może przysparzać nieco komplikacji. Wynika to z faktu podobieństwa zmian powstających w wyprysku do innych chorób o podłożu dermatologicznym. W przebiegu wyprysku na skórze powstają wykwity zapalne i rumieniowe, w ramach których widoczne są pęcherzyki, grudki oraz strupki. W celu jednoznacznego rozpoznania wyprysku niezbędne staje się przeprowadzenie wnikliwego wywiadu z pacjentem oraz wdrożenie testów alergicznych (1).
Najczęstsze objawy alergii – katar i kaszel
Następna grupa symptomów alergii odnosi się do dróg oddechowych – charakterystyczny kaszel, jak również katar świadczące o uczuleniu wydają się wysoce uciążliwymi objawami. Niedrożność nosa o podłożu alergicznym generuje dolegliwości, które w znaczący sposób obniżają samopoczucie pacjenta – towarzyszy im spory dyskomfort oraz poczucie blokady w nosie, zwiększenie częstotliwości kichania, świąd nosa oraz wydzielina, która może także spływać po tylnej ścianie gardła. Warto zaznaczyć, że zbagatelizowany katar alergiczny może stać się przyczyną zapalenia zatok, które okazuje się trudniejsze do wyleczenia oraz dokuczliwe (4).
W przebiegu diagnostyki alergicznego nieżytu nosa, niejednokrotnie istotne staje się wziernikowanie – w odniesieniu do dolegliwości jaką jest katar alergiczny objawy mogą bowiem okazać się mylące. Przeprowadzenie wspomnianego badania umożliwia jednoznaczną ocenę wewnętrznych struktur nosa, pozwalając na (2):
- ocenę błony śluzowej i ewentualnego obrzęku w jej obrębie
- określenie charakteru obecnej w jamie nosowej wydzieliny – może ona być bowiem śluzowa, ropna lub wodnista
- stwierdzenie ewentualnych zmian, ograniczających drożność nosa (polipy)
Jak etiologia objawów alergicznych wpływa na przebieg dolegliwości?
Reasumując, można uznać, że w dolegliwości, jaką jest alergia objawy mogą być zróżnicowane – warto zaznaczyć, że nie bez znaczenia dla jej symptomatologii pozostają przyczyny alergii. Źródło uczulenia implikuje bowiem rodzaj reakcji alergicznej. Stąd w przypadku objawów skórnych warto poszukiwać przyczyn w spożywanych pokarmach lub przyjmowanych lekach. Do często uczulających produktów spożywczych zaliczyć można: ryby, mleko, jaja, orzechy oraz niektóre owoce i jarzyny, jak również dodatki konserwujące. Wśród leków uczulających wymienia się penicylinę, kwas acetylosalicylowy, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz morfinę i kodeinę (3).
Alergiczny nieżyt nosa powodowany jest najczęściej alergenami, obecnymi bezustannie w bezpośrednim środowisku pacjenta – są to między innymi roztocza kurzu domowego, wydzielina i sierść zwierząt oraz grzyby i pierze. Dodatkowo, alergenem pojawiającym się okresowo mogą stać się pyłki roślin kwitnących (4).
Wobec powyższych informacji wydaje się, że warto wziąć pod uwagę etiologię dolegliwości alergicznych, w celu unikania ewentualnych bodźców wywołujących niepożądane symptomy. Obserwacja reakcji własnego organizmu umożliwia sprecyzowanie źródła uczulenia, co umożliwia zminimalizowanie ryzyka nawrotu podobnych dolegliwości.
- Samochocki Z. Choroby alergiczne skóry – problem diagnostyczny. Część I – wyprysk. Alergia. 2003 Jesień:33-44
- Kruszewski J. Ogólne zasady diagnostyki chorób alergicznych. Alergia Astma Immunologia. 2006;11(1)1-10
- Samochocki Z. Choroby alergiczne skóry – problem diagnostyczny. Część II – pokrzywka. Alergia. 2003-2004 Zima:53-56
- Rapiejko P, Jurkiewicz D. Przewlekły alergiczny nieżyt nosa. Alergoprofil. 2014;10(3):3-11