Zauważyłaś u siebie przykre objawy alergii? Doskwiera Ci zatkany nos, uciążliwy katar lub pokrzywka? Jeśli tak, to być może pora wypróbować leki, które nie wywołują senności, a pomogą w walce z dolegliwościami. Desloratadyna należy do leków nowej generacji, które nie podlegają metabolizmowi wątrobowemu, nie wywierają wpływu na ośrodkowy układ nerwowy i nie działają toksycznie na mięsień sercowy. Dowiedz się więcej z artykułu.
Histamina a alergia
Desloratadyna to nowoczesny lek przeciwhistaminowy, który hamuje łączenie się histaminy z tzw. receptorami histaminowymi. Jak działa ten związek chemiczny? Żeby to zrozumieć, najpierw należy wytłumaczyć rolę, jaką pełni histamina.
Histamina występuje w organizmie naturalnie. Jej nieaktywne formy znajdują się w komórkach tucznych. Kiedy zostanie uwolniona, zaczyna oddziaływać na ustrój i prowadzi do pojawienia się wielu dotkliwych objawów, np. pokrzywki czy kataru siennego. Czasem potrafi wywołać astmę, a nawet wstrząs anafilaktyczny.
Histamina pobudza receptory histaminowe, zwłaszcza H1. Jej działanie wzmaga produkcję śluzu i powoduje skurcz drzewa oskrzelowego. Za jej sprawą rozszerzają się skórne naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe ulegają podrażnieniu. Histamina wywołuje zaczerwienienie, swędzenie, ból oraz zwiększa przepuszczalność naczyń żylnych zawłośniczkowych – w rezultacie pojawiają się przykre zmiany, jak obrzęki czy pokrzywka.
Desloratadyna a niekorzystne działanie histaminy
Histamina jest istotnym czynnikiem uczestniczącym w wytwarzaniu cytokin, białek i peptydów, które inicjują reakcje alergiczne. Związek przyczynia się do przesadnego uwalniania cytokin, czyli cząsteczek białkowych produkowanych przez komórki układu immunologicznego. Specyficzne białka odpowiadają za przebieg szeregu procesów zapalnych w organizmie.
Desloratadyna (DL) jest pochodną piperydyny i należy do tzw. blokerów receptora histaminowego H1, wykazuje też działanie przeciwzapalne. To silny środek, który blokuje receptory histaminowe H1 i w ten sposób nie pozwala rozwijać się niepożądanym procesom. Powstrzymuje tworzenie się zmian skórnych (np. pokrzywek) i istotnie ogranicza przepuszczalność naczyń. Desloratadyna łagodzi objawy alergicznego zapalenie błony śluzowej nosa i pokrzywki (o podłożu alergicznym).
Lek przeciwhistaminowy nie przenika przez barierę krew/płyn mózgowo-rdzeniowy, nie wpływa na centralny układ nerwowy, nie wywołuje senności i nie działa uspokajająco.
Nowoczesne leki przeciwalergiczne zawierające desloratadynę
Co może przynieść ulgę w dokuczliwych objawach alergii? Na rynku dostępne są leki przeciwalergiczne z desloratadyną, które kupisz bez recepty: m.in. Hitaxa Fast, Hitaxa Fast Junior oraz Hitaxa Fast Kids. Stosunkowo szybko łagodzą uciążliwe objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Nie musisz się obawiać: nie wywołują skutków ubocznych, jak leki „starej” generacji. Po zażyciu Hitaxa Fast nie poczujesz się senny i nie ucierpi Twoja koncentracja.
Hitaxa Fast łagodzi swędzenie, pieczenie, łzawienie oczu, zatkany i swędzący nos czy katar. Nim się spostrzeżesz, lek złagodzi pokrzywkę alergiczną. Wiesz, że możesz podawać go też swoim małym pociechom? Hitaxa Fast stworzono dla dzieci i młodzieży, które skończyły 12 lat, Hitaxa Fast Junior – dla dzieci powyżej 6. roku życia, a Hitaxa Fast Kids dla maluchów powyżej 2 lat. Hitaxa Fast i Hitaxa Fast Junior są w formie tabletek antyhistaminowych ulegających szybkiemu rozpadowi w jamie ustnej, a Hitaxa Fast Kids w formie owocowego roztworu.
Wskazania do stosowania preparatu z desloratydyną
Desloratadyna (DL) to nowoczesny lek przeciwalergiczny, który pomoże Ci zwalczyć przykre objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywkę alergiczną. Ogranicza niekorzystny wpływ histaminy na organizm poprzez blokowanie receptorów histaminowych H1 i tłumi reakcje zapalne w zarodku. Działa szybko i silnie oraz nie wywołuje senności. Może być podawana w różnych formach, w tym tabletek czy roztworu doustnego. Desloratadyna może przynieść ogromną ulgę osobom zmagającym się z alergią. Zalecana jest między innymi w przypadku wystąpienia pokrzywki, jak i objawów ze strony układu oddechowego czy oczu (zaczerwienienie, łzawienie i swędzenie). Może zostać przepisana przez lekarza, jednak w aptekach aktualnie dostępne są również preparaty zawierające tę substancję bez recepty. Przed ich zażyciem ważne jest jednak uważne przeczytanie ulotki oraz w razie wątpliwości skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania i skutki uboczne desloratydyny
Desloratadyna może nie wywoływać żadnych działań niepożądanych, warto mieć jednak świadomość, że w niektórych przypadkach mogą one wystąpić. Zaleca się ostrożność u pacjentów z astmą i niewydolnością nerek. Brak również danych na temat jej stosowania u niemowląt (nie przeprowadzono takich badań), dlatego nie powinno się jej podawać dzieciom poniżej 1. roku życia. Co więcej, nawet u pacjentów bez stwierdzonych przeciwwskazań, po podaniu produktu z tą substancją mogą wystąpić niektóre działania niepożądane. Należą do nich: suchość błony śluzowej, ból głowy, biegunka i wymioty, bezsenność, bóle brzucha, tachykardia, ból mięśni, nadwrażliwość na światło lub dolegliwości ze strony układu nerwowego.
- B.I. Hirschowitz, Histamine Receptors, Annual Review of Pharmacology and Toxicology, 19 (1), 1979, s. 203-244
- A. Lewandowska-Polak, M.L. Kowalski, Leki antyhistaminowe w chorobach alergicznych, Przegląd Alergologiczny, 1 (2), 2004, s. 42–47.
- Medycyna Praktyczna, http://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=3973 (dostęp: 03.07.2023).
- L.M Lichtenstein, J.T. Schroeder, R.P. Schleimer, W. Kreutner, Inhibition of cytokine generation and release in human basophils by desloratadine, Clinical & Experimental Allergy Reviews, 31(9), 2001 Sep, s. 1369-77.
HIS/13730/07/23