Project Description

Alergia na kota jest najczęściej występującą alergią na zwierzęta w Polsce. W dużej mierze wynika to z częstości przebywania kotów pod jednym dachem z ludźmi oraz właściwości kocich alergenów.(3) Skąd bierze się alergia na koty? Jakie są jej objawy? Czy są koty, które uczulają bardziej? Jak radzić sobie z alergią na koty?

Skąd bierze się uczulenie na kota? (1,2)

Kocie alergeny produkowane są przez gruczoły łojowe i ślinowe znajdujące się w skórze każdego kota. Substancją, która tak mocno uczula, jest przede wszystkim białko Fel d I. To ono odpowiada za wszystkie nieprzyjemne objawy uczulenia na sierść kota. Alergeny produkowane przez kota bardzo łatwo się przenoszą i są bardzo liczne w mieszkaniu, w którym żyją koty. Szacuje się, że na każdy 1m3 powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa kot może znajdować się ponad 300 cząstek alergenów. Cząstki są bardzo małe (10 razy mniejsze od roztoczy kurzu), bardzo łatwo unoszą się w powietrzu i wnikają do dróg oddechowych, są lepkie, przez co łatwo przenieść je na ubraniu, a na dodatek mogą utrzymywać się w pomieszczeniach przez wiele lat, nawet gdy nie mieszka już w nich żaden kot.

Białko Fel d I znajduje się w ślinie kota oraz w jego naskórku i łoju. Nie zawiera go natomiast ani mocz, ani surowica kota. Prawdą jest to, że różne koty mogą inaczej uczulać. O wiele silniej uczulają niekastrowane samce, które wydzielają o wiele więcej łoju niż samice. Powodem tego są hormony, a ściśle mówiąc, testosteron. Kastracja jest dobrym sposobem na ograniczenie liczby alergenów produkowanych przez kota. Słabiej uczulają również koty syberyjskie, które mają w ślinie mniej uczulającego białka, koty rasy comish rex, devon rex oraz koty bezwłose ras sfinks. Z powodu braku sierści alergen nie roznosi się tak łatwo (koty wiele razy dziennie czyszczą swoje futro i tym samym regularnie rozprowadzają na nim alergeny).

Alergia na sierść kota – objawy (1,4)

Charakterystyczne objawy, świadczące o alergii na kota, to: kichanie, świąd nosa, wodnisty katar, zaczerwienienie spojówek, swędzenie i łzawienie oczu, uczucie braku powietrza, świszczący oddech. Na skórze pojawia się zaczerwienie, swędząca wysypka lub bąble świadczące o pokrzywce.

Alergia na kocią sierść najczęściej objawia się zmianami w układzie oddechowym przypominającymi astmę (alergen najłatwiej dostaje się do organizmu przez układ oddechowy). Aby potwierdzić swoje podejrzenia co do alergii, należy udać się do alergologa, który zleci wykonanie punktowych testów skórnych lub oznaczy stężenie swoistych IgE we krwi.

Jak złagodzić objawy alergii? (1)

Pierwszym krokiem po zdiagnozowaniu alergii na kota jest dobranie odpowiedniego leczenia. W tym celu stosuje się leki antyhistaminowe lub kortykosteroidy. U niektórych osób dobre wyniki daje immunoterapia, czyli tak zwane odczulanie. Pomimo zastosowania tych wszystkich metod, zdarzają się osoby, które mogą nadal mieć objawy alergii, kiedy będą miały kontakt ze zwierzętami lub wysoką dawką alergenów. Często doradza się oddanie kota, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z alergenem.

Jednak wiele osób, gdy dowiaduje się, że ma uczulenie na sierść kota, wcale nie ma zamiaru pozbywać się swojego pupila. W takim przypadku, oprócz regularnego zażywania leków, bardzo ważne jest usuwanie alergenów z mieszkania. Należy regularnie kąpać kota (raz w tygodniu) i przecierać mu sierść na mokro, aby pozbywać się alergenów. Nie zaleca się spania z kotem w jednym łóżku (alergeny zostaną na materacu). Z mieszkania trzeba usunąć dywany, zasłony, meble z miękkimi obiciami i wszystkie inne rzeczy, w których mogą gromadzić się alergeny. Mieszkanie warto regularnie odkurzać, wietrzyć oraz zainwestować w odpowiedni filtr powietrza.

 

  1. Leszczyńska I. Zawisza E. Uczulenie na naskórki zwierząt. http://www.czytelniamedyczna.pl/1580,uczulenie-na-naskorki-zwierzat.html Data dostępu: 10.05.2017
  2. Durska G. Alergia na kota u ciężarnej. http://alergie.mp.pl/lista/114460,alergia-na-kota-u-ciezarnej Data dostępu: 10.05.2017
  3. Padjas A. Testy potwierdzające alergię na kota. http://alergie.mp.pl/lista/73489,testy-potwierdzajace-alergie-na-kota Data dostępu: 10.05.2017
  4. Padjas A. Kot dla alergika. http://alergie.mp.pl/lista/63696,kot-dla-alergika Data dostępu: 10.05.2017