Project Description
Pokrzywka to częsty problem dermatologiczny u dzieci. Zwykle ma charakter ostry, pojawia się nagle i równie szybko znika. Wystąpienie zmian wiąże się przeważnie ze zjedzeniem określonego pokarmu, infekcją lub alergią na lek. Skąd bierze się pokrzywka? Jak ją leczyć i zapobiegać nawrotom?(1)
Pokrzywka – przyczyny i objawy (1,2)
Pokrzywka to choroba, której objawy są widoczne na skórze pod postacią bąbli i zaczerwienienia. Wystąpienie zmian zawsze wiąże się z działaniem jakiegoś czynnika. Bąble powodują silny świąd i uczucie pieczenia, znikają samoistnie (w ciągu kilku lub kilkunastu godzin) bez pozostawiania blizn i przebarwień, nie są bolesne. Przypominają zmiany powstające po dotknięciu pokrzywy (stąd też nazwa choroby) i mogą mieć od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. U niektórych osób pokrzywce towarzyszy obrzęk naczynioruchowy, obejmujący zwykle silniej jedną stronę ciała. Dotyczy on tkanek podskórnych rąk, stóp, powiek, ust, a niekiedy też genitaliów. Jeśli zmianom towarzyszy kołatanie serca, chrypka, zawroty głowy, osłabienie, nudności i wymioty, uczucie braku powietrza i obniżenie ciśnienia tętniczego, może to świadczyć o zbliżającym się wstrząsie anafilaktycznym.
Pokrzywka u dzieci pojawia się zawsze z powodu jakiegoś czynnika. Przyczyną może być infekcja albo zakażenie pasożytnicze, alergeny wziewne i kontaktowe (pyłki roślin, kurz, alergeny zwierzęce), leki (prawie każdy lek może wywołać pokrzywkę) i alergeny pokarmowe (szczególnie mleko, jajka, pszenica, orzechy, soja, owoce cytrusowe). Przyczyny mogą być również fizykalne – pokrzywka może pojawić się na skutek zimna, ucisku, wibracji, ciepła, z powodu kontaktu z wodą lub słońcem i po wysiłku fizycznym.
Leczenie pokrzywki – jak radzić sobie ze zmianami na skórze? (1,2)
Leczenie pokrzywki zależy od jej typu oraz tego jakie czynniki ją wywołują. Najlepiej unikać leczenia na własną rękę i zgłosić niepokojące objawy lekarzowi. Leczenie rozpoczyna się od ustalenia, co wywołuje zmiany na skórze. Jest to najważniejszy krok, ponieważ bez poznania przyczyny nie da się zapobiec nawrotom. Kiedy wiemy już, co jest powodem pokrzywki u dziecka, należy bezwzględnie unikać kontaktu z tymi czynnikami. Jeśli są to alergeny pokarmowe, należy zmodyfikować dietę dziecka, trzeba również unikać uczulających leków i kontrolować stężenie innych alergenów w domu (na przykład kurzu domowego). Najczęściej u dzieci występuje pokrzywka ostra, która mija po wyeliminowaniu z otoczenia dziecka czynnika sprawczego. Podczas leczenia często podaje się również leki przeciwhistaminowe nowej generacji (cetyryzynę, lewocetyryzynę, loratadynę, desloratadynę, feksofenadynę), które zmniejszają świąd skóry i powodują szybsze znikanie bąbli. W cięższych przypadkach pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego stosuje się również glikokortykosteroidy. Te leki wywołują jednak liczne działania uboczne, dlatego podaje się je tylko przez kilka dni.
Czy da się zapobiegać nawrotom pokrzywki? (1,2)
Po zakończeniu leczenia i zaleczeniu wszystkich objawów pokrzywki należy dalej bezwzględnie unikać ponownego kontaktu z czynnikami wywołującymi chorobę. Pokrzywka u dziecka może zmienić swój charakter na przewlekły. Należy pilnować, by w diecie dziecka nie pojawiały się uczulające produkty i nie podawać mu leków, które wywołują zmiany (ani tych o podobnej budowie). Warto również wystrzegać się czynników fizycznych, które mogą sprowokować wysiew nowych bąbli (ucisk, nagłe ochłodzenie ciała, przegrzanie, nadmierny kontaktu ze słońcem). Ważne są: stała opieka alergologa i dermatologa, regularne kontrole i stosowanie się do zaleceń lekarzy.
- Jenerowicz D. Polańska A. Pokrzywka u dzieci. http://pediatria.mp.pl/choroby/skora/62308,pokrzywka-u-dzieci Data dostępu: 10.05.2017
- Durska G. Ostro pokrzywka u dzieci – jak postępować? http://pediatria.mp.pl/lista/73514,ostra-pokrzywka-u-dzieci-jak-postepowacData dostępu: 10.05.2017