Project Description

Nie ma nic gorszego niż wiadomość, że jesteśmy uczuleni na ukochanego psa. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Skąd bierze się alergia? Jakie są objawy uczulenia na psa? Jak sprawdzić, czy to rzeczywiście pies nas uczula? Jak wygląda leczenie?

Skąd się bierze alergia na psa i jakie są jej objawy?

Uczulenie na psa wywołuje antygen Can f1, który można znaleźć między innymi w ślinie i naskórku zwierzaka. Uczulają również inne wydzieliny i wydaliny – krew, łój, mocz i kał. Niestety nie stwierdzono żadnymi badaniami, że istnieją rasy nieuczulające. Są za to psy, które uczulają mniej lub bardziej od innych. Mniej uczulające są suczki. Bardziej uczulają za to boksery. Z powodu swojej skłonności do nadmiernego ślinienia się roznoszą więcej alergenów niż inne psy. Inne rasy śliniące się również będą silniej alergizujące.(1,2)

Objawy wskazujące na uczulenie na psa to kichanie, katar, ciężki oddech, problemy z oddychaniem, swędzenie i zaczerwienie spojówek, zapalenie spojówek, pokrzywka, obrzęk. Problemy z układem oddechowym pojawiają się podczas oddychania powietrzem, które zawiera w sobie alergeny. Za to pokrzywka i obrzęk pojawiają się przy kontakcie skóry z alergenem. Alergia na psa jest tak samo silna przez cały rok. W tym przypadku nie występują sezonowe wahania stężenia alergenu, tak jak w przypadku pyłków roślin czy alergii na roztocza kurzu domowego.(1)

Aby stwierdzić czy faktycznie cierpimy na alergię na psa, należy umówić się na wizytę do alergologa. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, a potem zaleci testy skórne. Zwykle wykonuje się testy punktowe, polegające na nakłuciu naskórka i niewprowadzeniu pod skórę niewielkiej ilości alergenu. W razie wątpliwości, czy to akurat pies wywołuje reakcję alergiczną, zaleca się próbę prowokacji. Najważniejszym elementem podczas takiej prowokacji jest kontakt skóry ze śliną zwierzęcia (można dać psu rękę do polizania) oraz kontakt układu oddechowego ze stężonym alergenem (warto taki kontakt przeprowadzać w pomieszczeniu, nie na dworze).(1,3)

Oddanie zwierzaka, zażywanie leków czy odczulanie na psa?

Jeśli alergia na psa została zdiagnozowana, mamy do wyboru kilka rozwiązań, które pomogą złagodzić objawy lub je wyeliminować. Jedną z metod jest znalezienie dla psa innego domu, a potem dokładne wysprzątanie domu razem z praniem w wysokiej temperaturze dywanów i miękkich obić mebli. Ten sposób prowadzi do bardzo szybkiego usunięcia alergenów z domu i złagodzenia objawów alergii. Jednak nie każdy będzie w stanie rozwiązać problem alergii w taki sposób. Osoby mocno przywiązane do swoich psów na pewno od razu go odrzucą.(1)

Kolejną metodą jest leczenie farmakologiczne połączone z regularnym usuwaniem alergenów z domu. Lekarz dobiera odpowiednie leki przeciwhistaminowe, doraźne B-mimetyki w przypadku astmy oraz kortykosteroidy wygaszające stan zapalny. Farmaceutyki nie dają jednak gwarancji, że w razie kontaktu z wysoką dawką alergenu objawy nie powrócą. Dlatego należy dbać o jak najniższy poziom alergenów w domu. Trzeba regularnie sprzątać, używając odkurzaczy z filtrem HEPA, codziennie używać specjalnego filtra powietrza oraz pozbyć się wszystkich rzeczy, na których mogą osiadać alergeny – zasłon, dywanów, mebli z miękką tapicerką. Pies nie powinien również spać z osobą uczuloną w jednym łóżku.(1)

Można również poddać się sesjom odczulania, czyli tak zwanej immunoterapii. Polega ona na regularnym podawaniu coraz większych dawek alergenów podskórnie, następnie dawki szczepionki odczulającej i obserwowanie reakcji osoby uczulonej. Tę metodę stosuje się u osób, u których występuje bardzo silna alergia na psa. Objawy jednak mogą całkiem nie ustąpić, pomimo kilkuletniej terapii. Skuteczność tej metody jest niższa niż w przypadku odczulania na kocie alergeny.(3)

 

  1. Leszczyńska I. Zawisza E. Uczulenie na naskórki zwierząt. http://www.czytelniamedyczna.pl/1580,uczulenie-na-naskorki-zwierzat.html Data dostępu: 10.05.2017
  2. Durska G. Alergia na psa – co nas uczula? Czy warto się odczulać? http://alergie.mp.pl/lista/72850,alergia-na-psa-co-nas-uczula-czy-warto-sie-odczulac Data dostępu: 10.05.2017
  3. Durska G. Alergia na alergeny zwierzęce – czy można odczulić się na alergeny psa? http://alergie.mp.pl/lista/71496,alergia-na-alergeny-zwierzece-czy-mozna-odczulic-sie-na-alergeny-psa Data dostępu: 10.05.2017