Project Description

Rośliny doniczkowe, które powodują alergię

Gdy myślimy o roślinach, które mogą powodować alergie, najczęściej mamy na myśli te, które znajdują na łąkach. Okazuje się jednak, że alergie mogą wywoływać również rośliny, które mamy we własnym domu. Warto poznać rośliny doniczkowe, które powodują alergię.

Rośliny doniczkowe a alergia

Jak się okazuje rośliny doniczkowe mogą negatywnie wpływać na organizm ludzki, ponieważ mogą być źródłem alergenów wziewnych. Najczęściej rekcja alergiczna obejmuje układ oddechowy, spojówki i skórę [2]. Są to najczęściej rośliny, które nie występują naturalnie na terenie Polski, ale zostały sprowadzone.

Pierwiosnek kubkowaty

Pierwiosnek kubkowaty nazywany jest inaczej prymulą. Należy do rodziny pierwiosnkowatych i jest bardzo popularną rośliną, która chętnie jest hodowana w mieszkaniach. Jej miłośnicy są zachwyceni nie tyko jej wyglądem, ale również długim okresem kwitnienia. Roślina ta posiada również nie wymaga zbyt dużej wilgotności pomieszczenia, więc wspaniale sprawdza się w pomieszczeniach z klimatyzacją. Niestety, pierwiosnek kubkowaty może powodować zapalenie skóry w postaci grudek, pęcherzyków, nadżerek na rękach, przedramionach oraz twarzy. Czasami zmiany te występują w układzie liniowym, a czasami przybierają postać pokrzywki, rumienia wielopostaciowego, opryszczki, a także łojotokowego zapalenia skóry [1].

Fikus benjamin

Roślina ta nazywana jest również figowcem benjamina. Jest to stosunkowo prosta w uprawie roślina domowa, która zachwyca. Niestety, może również powodować alergię. Dotychczas naukowcom udał się potwierdzić reakcje krzyżowe fikusa z alergenami lateksu. Alergeny są zlokalizowane w soku tej rośliny. Duża powierzchnia liści sprawia również, że stają się one siedliskiem kurzu i miejscem rozwoju roztoczy [2]. Objawy alergii na pyłki są następujące: m. in. katar, zapalenie spojówek, wysypka, pokrzywka, a nawet zaburzenie pracy serca.

Hiacynt

Roślina ta zalicza jest do rodziny liliowatych – oprócz niej znaleźć tu można również tulipany, krokusy, białe i kolorowe lilie wodne. Jest to również jedna z najpopularniejszych roślin dekoracyjnych. Jednocześnie hiacynt może być przyczyną kontaktowych zmian skórnych. Alergen zlokalizowany jest głównie w łuskach cebulek, ale również w łodygach i liściach świeżych roślin. Hiacynt może wywoływać reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego, a także zmiany skórne, podrażnienia [2].

Gwiazda betlejemska

Jest to roślina tropikalna, która wydziela soki zawierające lateks. Należy ona do rodziny Euphorbiacae, do której zalicza się również kauczukowiec [2]. Alergia na tę roślinę objawia się podobnie jak w przypadku reakcji alergicznej na lateks, a więc pokrzywką, kichaniem, łzawieniem oczu, swędzeniem gardła i nosa, a w skrajnych przypadkach mogą pojawić się również duszności.

Na jakie rośliny należy jeszcze uważać?

  • Chryzantema – może być przyczyną silnych reakcji alergicznych w okolicach oczu. Reakcję alergiczną wywołują mikroskopijne cząsteczki roślin unoszące się w powietrzu.
  • Bluszcz pospolity – w liściach tej rośliny znaleźć można falkarinol [3], który powoduje reakcje alergiczne w postaci obrzęku o intensywnym czerwonym zabarwieniu.
  • Kaktus – reakcję alergiczną wywołuje ukłucie się jednym z jego kolców. Konsekwencją mogą być wypryski na skórze lub wysypka.
  1. Świerczyńska-Machura D, Krakowiak A, Pałczyński C. Alergia zawodowa spowodowana przez rośliny ozdobne. Medycyna Pracy;2006;57(4):359-364.
  2. Dadas-Stasiak E, Kalicki B, Jung A. Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatr Med Rodz. 2010;6(2):92-99
  3. Marczyński Z, Zagoda M, Bodek K. Wybrane substancje pomocnicze jako nośniki suchego ekstraktu z liści bluszczu pospolitego (Hedera helix L.). Polimery w Medycynie. 2011;(41):43-51