Project Description

Pokrzywka alergiczna wydaje się jednym z najbardziej specyficznych objawów uczulenia. Nieestetyczne oraz swędzące zmiany skórne wywołują dyskomfort, budząc pragnienie natychmiastowego ich zlikwidowania. Warto wobec tego przyjrzeć się bliżej zagadnieniu pokrzywek alergicznych. Jak zweryfikować rodzaj i pochodzenie pokrzywki oraz wdrożyć optymalne leczenie? O tym w dalszej części artykułu.

Czym charakteryzuje się pokrzywka na ciele?

Zmiany pojawiające się na skórze cechują się dużą różnorodnością. W schorzeniu, jakim jest pokrzywka alergiczna podstawowym wykwitem staje się tak zwany bąbel pokrzywkowy. Stanowi on wynik obrzęku skórnego, powstałego wskutek uprzedniego rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych (1). Rozpoznanie pokrzywki nie powinno stanowić trudności, gdyż zmiany powstające w tej dolegliwości są wysoce charakterystyczne (1, 2):

  • Bąble są barwy białej lub różowej,
  • Wielkość wykwitów może wynosić od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów,
  • Zmiany pokrzywkowe pojawiają się stosunkowo szybko od kontaktu z alergenem, a długość ich utrzymywania się na skórze jest zmienna – od kilku minut do kilku, a nawet kilkunastu godzin,
  • Świąd towarzyszący pokrzywce cechuje się różnorodnością nasilenia,
  • Po ustąpieniu pokrzywka nie pozostawia śladów na skórze.

Pokrzywce towarzyszyć może obrzęk naczynioruchowy, ujawniający się w postaci opuchlizny i zaczerwienienia. Często dotyczy okolicy ust oraz powiek, jak również kończyn i genitaliów – niejednokrotnie lokalizuje się po jednej stronie ciała. Można wobec tego uznać, że w odniesieniu do przypadłości, jaką jest pokrzywka objawy okazują się wyjątkowo specyficzne, co z pewnością ułatwia diagnozę oraz umożliwia podjęcie stosownych środków, łagodzących dokuczliwe symptomy (2).

Alergia skórna objawy – co może wywołać pokrzywkę?

Wysoce istotne okazuje się zweryfikowanie źródła powstałej pokrzywki, w celu określenia alergenu oraz późniejszej jego eliminacji. Warto zaznaczyć, że pokrzywkę mogą wywołać rozmaite czynniki, a stopień nasilenia objawów oraz podatność na zmiany skórne ustalana jest indywidualnie.

Wśród częstych alergenów, które wywołują zmiany pokrzywkowe na skórze można wymienić (2, 4):

  • Pokarmy – owoce morza oraz ryby, orzechy, nabiał, jajka, środki konserwujące dodawane do pożywienia, określone owoce i warzywa,
  • Leki – najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne, również antybiotyki i niektóre środki przeciwbólowe,
  • Pyłki roślin,
  • Sierść zwierząt,
  • Kurz.

Ponadto należy pamiętać, że czynniki alergizujące mogą okazać się niespecyficzne – alergia jest bowiem schorzeniem wysoce zindywidualizowanym, stąd konieczność uważnej obserwacji reakcji konkretnego organizmu na wybrane potencjalne alergeny.

Skuteczne łagodzenie pokrzywki alergicznej

Wobec dużego stopnia uciążliwości objawów towarzyszących pokrzywce, niezbędne wydaje się podjęcie natychmiastowych i efektywnych działań, zmierzających do zlikwidowania wykwitów skórnych oraz świądu. W tym celu szczególnie rekomendowane okazują się leki przeciwhistaminowe drugiej generacji, wśród których można wymienić między innymi desloratadynę. Skuteczność tych substancji oraz korzyści płynące z ich zastosowania w przypadku pokrzywki są potwierdzone. Nie przenikając przez barierę krew–mózg stanowią jedną z najbezpieczniejszych alternatyw w przypadku objawów uczulenia. Jednoczesne silne działanie antyalergiczne i przeciwzapalne okazuje się szybkie oraz długotrwałe – leki przeciwhistaminowe hamują rozwój objawów, umożliwiając ich całkowite zniesienie oraz ograniczając nawroty oznak alergii (3).

Reasumując, należy podkreślić że w obszarze dolegliwości, jakim jest uczulenie pokrzywka okazuje się dominującym objawem – występuje bowiem jako choroba skórna u trzydziestu procent populacji (1). Z uwagi na swoistość pokrzywkowych zmian skórnych, omawiana przypadłość cechuje się wysoką trafnością diagnostyczną oraz łatwością weryfikacji. Trudność sprawia jednak określenie przyczyny powstałej reakcji alergicznej, stąd konieczność wnikliwej analizy ewentualnych alergenów oraz wyeliminowania ich z otoczenia osoby uczulonej.

 

  1. Samochocki Z. Choroby alergiczne skóry – problem diagnostyczny, część II – pokrzywka. Alergia. 2003/2004; Zima:53-56.
  2. Świerczyńska-Krępa M. Co to jest pokrzywka i jakie są jej przyczyny? Dostęp online: http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/58880,pokrzywka Data dostępu: 15.02.2017
  3. Woźniak-Wakuluk M, Nowicki R. Leki przeciwhistaminowe w alergicznych chorobach skóry. Forum Medycyny Rodzinnej. 2008;2(4):298-301.
  4. Durska G. Pokrzywka – objawy. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/lista/66157,pokrzywka-objawy Data dostępu 15.02.2017