Project Description
Pokrzywka na ciele wydaje się jednym z najbardziej popularnych symptomów alergii – łatwo rozpoznawalna ze względu na specyficzną objawowość, nie sprawia trudności diagnostycznych. Etiologia pokrzywki alergicznej może być jednak różnorodna, dlatego problemem staje się zweryfikowanie źródła jej powstawania. Skuteczne zniwelowanie zmian pokrzywkowych stanowi cel wdrażanych działań terapeutycznych – ograniczenie objawów wymaga zaaplikowania odpowiednich leków oraz unikania potencjalnych bodźców alergizujących. Jakie alergeny mogą generować wysypkę pokrzywkową oraz na czym polega leczenie pokrzywki?
Czym charakteryzuje się pokrzywka?
Pokrzywka to specyficzna wysypka, niejednokrotnie powstająca na ciele jako reakcja na kontakt z alergenem. Jej wygląd wydaje się wysoce reprezentatywny, co znacznie ułatwia diagnozę – bąble są wypukłe, o zabarwieniu białym lub różowym. Towarzyszy im zazwyczaj spore odczucie swędzenia lub pieczenia skóry, jednak bez dolegliwości bólowych (2). Wraz z pokrzywką może pojawić się obrzęk naczynioruchowy, zwykle jednostronny, odnoszący się nieraz także do jamy ustnej – języka oraz warg (4).
Zmiany skórne, powstające w przebiegu pokrzywki pojawiają się nagle, a ich wielkość oraz zajmowany na ciele obszar bywają zróżnicowane. Co ważne, bąble znikają bez pozostawiania śladów. Wydaje się więc, że największą uciążliwością w odniesieniu do pokrzywki staje się świąd, który może być wyjątkowo intensywny, wywołując tym samym znaczny dyskomfort (1).
Pokrzywka alergiczna leczenie – jakie preparaty skutecznie ograniczą niepożądane objawy?
W leczeniu pokrzywki znaczącą rolę odgrywają leki antyhistaminowe – hamując wydzielanie histaminy, skutecznie niwelują powstałą wysypkę oraz minimalizują odczucie swędzenia i zmniejszają ewentualny obrzęk naczynioruchowy (3). Wobec tego, w przypadku pojawienia się pokrzywki na ciele, warto bezzwłocznie zaaplikować doustny lek antyhistaminowy – dostępne bez recepty tabletki okazują się trafnym środkiem, przyspieszającym ustąpienie nieprzyjemnych objawów uczulenia (2).
Poszukując leku o wysokiej efektywności, należy zweryfikować skład dostępnych w aptekach preparatów. Leki antyhistaminowe, polecane i najczęściej ordynowane przez alergologów bazują na (3):
- cetyryzynie lub lewocetyryzynie
- loratadynie lub desloratadynie
- feksofenadynie
- terfenadynie
Nabywając lek bez recepty o działaniu antyhistaminowym należy więc zwrócić uwagę na obecność w nim wymienionych powyżej składników – są one bowiem skutecznymi antagonistami receptora H1, co oznacza że blokują uwalnianie histaminy, znosząc tym samym objawy alergii – również pokrzywki uczuleniowej (3).
Profilaktyka pokrzywki – jak zapobiegać powstawaniu wysypki?
Warto podkreślić, że wywołana przez uczulenie pokrzywka jest objawem, stąd jej leczenie wspomnianymi powyżej preparatami koncentruje się wokół niwelowania oznak alergii. W odniesieniu do profilaktycznych działań istotne staje się unikanie alergenów, które w znaczny sposób ograniczy pojawianie się bąbli pokrzywkowych, a co za tym idzie – zniweluje konieczność przyjmowania leków.
W celu zweryfikowania źródła symptomów uczulenia niezbędna staje się dogłębna obserwacja reakcji własnego organizmu na potencjalne alergeny – należy zaznaczyć, że bodźcem alergizującym mogą być zarówno produkty spożywcze, jak i środki chemiczne lub inne czynniki, których rozpoznanie uwzględnia indywidualne właściwości konkretnego organizmu (4).
W odniesieniu do objawu alergii, jakim jest pokrzywka leczenie opiera się więc na podaniu antyhistaminowych preparatów, które dostępne są bez recepty w niemal każdej aptece. Bezpieczne i skuteczne leki drugiej generacji z pewnością wspomogą proces ustępowania zmian skórnych, a niwelując świąd przyczynią się do poprawy samopoczucia. Istotną właściwością tych preparatów jest łatwość wchłaniania z przewodu pokarmowego, co skutkuje ich szybkim działaniem (3). Dodatkowo warto podjąć próbę sprecyzowania alergenu, generującego wysypkę, gdyż jego późniejsze unikanie zminimalizuje ryzyko nawrotu niepożądanych dolegliwości.
- Samochocki Z. Choroby alergiczne skóry – problem diagnostyczny, część II – pokrzywka. Alergia. 2003/2004 (Zima): 53-56
- Świerczyńska-Krępa M. Co to jest pokrzywka i jakie są jej przyczyny? Dostęp online: http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/58880,pokrzywka Data dostępu: 12.03.2017
- Woźniak-Wakuluk M, Nowicki R. Leki przeciwhistaminowe w alergicznych chorobach skóry. Forum Medycyny Rodzinnej. 2008;2(4):298–301
- Durska G. Pokrzywka – objawy Dostęp online: http://alergie.mp.pl/lista/66157,pokrzywka-objawy Data dostępu 12.03.2017