Łagodzenie objawów alergii – jak rozpoznać i ograniczyć symptomy uczulenia?

Łagodzenie objawów alergii – jak rozpoznać i ograniczyć symptomy uczulenia? 2019-08-26T14:27:22+02:00

Project Description

Alergie o rozmaitej etiologii oraz zróżnicowanej charakterystyce stanowią przypadłość wielu osób. Wśród najbardziej uciążliwych dolegliwości o podłożu uczuleniowym znajdują się reakcje skórne oraz objawy ze strony układu oddechowego. Bez względu na rodzaj reakcji alergicznych, niejednokrotnie stają się one wyjątkowo problematyczne, obniżając jakość codziennego funkcjonowania danej osoby. Jak więc radzić sobie z objawami alergii oraz czy istnieją skuteczne leki na alergie?

Łagodzenie objawów alergii

W wyniku kontaktu z alergenem, organizm może wykazywać rozmaite reakcje, będące jego indywidualną odpowiedzią na działanie uczulającego czynnika. Warto pamiętać, że istotą reakcji alergicznych jest nieprawidłowa odpowiedź organizmu na określone alergeny, które u zdrowych osób nie wywołują niepożądanych symptomów. Organizm osoby uczulonej reaguje więc w sposób nadmierny i nadwrażliwy (3).

Wśród symptomów alergii, które powinny skłonić do podjęcia działań terapeutycznych należy wyodrębnić te, które zaburzają codzienne funkcjonowanie człowieka, znacząco wpływając na jakość jego życia, wykonywanie powszednich obowiązków oraz obniżając ogólne samopoczucie (2).

Czy to katar sienny? – skuteczne rozpoznanie

Jednym z powszechnie rozpoznawanych symptomów alergii jest katar sienny, wywołany alergicznym nieżytem nosa. Wśród charakterystycznych jego objawów wymienia się (2):

 • Uczucie zatkanego nosa,
 • Kichanie napadowe o nasilonej częstotliwości,
 • Ból głowy,
 • Obecność wodnistej wydzieliny, wydobywającej się z nosa i spływającej po wewnętrznej stronie gardła,
 • Zapalenie spojówek, objawiające się łzawieniem oraz przekrwieniem,
 • Obrzęk powiek,
 • Kaszel, uczucie drapania i swędzenia w gardle,
 • W niektórych przypadkach świąd nosa, uszu, a także skóry.

Jak objawia się pokrzywka?

Alergie skórne stają się kolejną formą uczuleniowych reakcji na określony bodziec. Objawy skórne pojawiają się najczęściej w postaci wysypki, nazywanej pokrzywką. Blade bąble powstają na zaczerwienionej skórze, wywołując silne swędzenie lub pieczenie, jednak nie towarzyszą im doznania bólowe. Obrzęk naczynioruchowy manifestuje się jako oznaka towarzysząca i odnosi się głównie do tkanek podskórnych, wywołując opuchliznę i zaczerwienienie (1).

Bez wątpienia wymienione symptomy stają się wysoce uciążliwe, oddziałując na funkcjonowanie pacjenta oraz wywołując chęć natychmiastowego złagodzenia dolegliwości. Skutecznym i zalecanym rozwiązaniem okazują się leki na alergie w postaci tabletek (1).

Czym kierować się, wybierając leki na alergie?

Tabletki na alergie dostępne są w większości aptek i punktów dystrybuujących produkty farmaceutyczne. Wybór odpowiednich leków wydaje się w omawianym przypadku niezbędny w celu powrotu do komfortowego i unormowanego funkcjonowania. Istotne podczas optymalizacji leku w reakcjach alergicznych staje się określenie rodzaju uczulenia oraz dopasowanie działania tabletek do faktycznej dolegliwości. Wysoce korzystne staje się także ograniczenie kontaktu z czynnikiem wywołującym objawy.

Decydując się na zakup konkretnego leku na alergię, warto zwrócić uwagę na skład produktu – z pewnością polecane i zasadne okaże się wdrożenie leków przeciwhistaminowych (1,4). Wśród środków na alergię najnowszej generacji, cechujących się działaniem antyhistaminowym odnaleźć można:

 • Cetyryzynę.
 • Lewocetyryzynę,
 • Loratadynę,
 • Desloratadynę,
 • Feksofenadynę (1).

Skuteczny lek na alergie powinien zawierać jeden z wymienionych powyżej składników aktywnych, który wpłynie na szybkie i efektywne ograniczenie dokuczliwych objawów. Leki antyhistaminowe dostępne są w aptekach, nie wymagają recepty lekarskiej oraz umożliwiają stosowanie doraźne lub przez dłuższy czas – w zależności od indywidualnej potrzeby pacjenta. Co ważne, ich działanie jest udowodnione, a stosowanie w leczeniu alergii rekomendowane przez środowisko lekarskie, z uwagi na wysoką skuteczność oraz potwierdzone bezpieczeństwo (4). Warto zaznaczyć, że wspomniane leki cechują się uniwersalnością zastosowania, okazując się skuteczne w większości przypadków alergicznych objawów ze strony ludzkiego organizmu.

 

 1. Świerczyńska-krępa m. Pokrzywka. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/ data dostępu: 14.02.2017
 2. Padjas a. Mam wiosenną alergię. Dostęp online:  http://alergie.mp.pl/lista/61195,mam-wiosenna-alergie-co-robic data dostępu: 14.02.2017
 3. Świerczyńska-krępa m. Alergia. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia data dostępu: 14.02.2017
 4. Durska g. Czy wapń pomaga w alergii? Dostęp online:  http://alergie.mp.pl/lista/89720,czy-wapn-pomaga-w-alergii data dostępu: 14.02.2017