Alergie skórne – jak leczyć?

Alergie skórne – jak leczyć? 2019-09-04T10:15:32+02:00

Project Description

Skórne zmiany, generowane przez czynniki alergiczne okazują się wysoce niekomfortową przypadłością. Mogą przybierać rozmaite formy, z których najczęściej spotykaną okazuje się pokrzywka, wywołująca świąd i pieczenie. Wskutek czego znacząco obniża się jakość codziennego funkcjonowania danej osoby. Jak więc pozbyć się przykrych objawów alergii skórnej w skuteczny i szybki sposób?

Alergie skórne – typowe leczenie

Jak wspomniano powyżej, jedną z najbardziej popularnych oznak uczulenia objawiającego się na skórze jest pokrzywka. Przypadłość ta jest wysoce łatwa do zdiagnozowania oraz weryfikacji, gdyż cechuje się powstawaniem specyficznych bąbli w odcieniu bieli lub różu. Zmiany te powstają nagle po kontakcie z alergenem i utrzymują się na ciele osoby uczulonej od kilku minut do kilkunastu godzin. Przyczyny występowania podobnych reakcji alergicznych na skórze mogą być rozmaite – uczulenie jest bowiem kwestią indywidualną i uzależnioną od predyspozycji konkretnego organizmu.

W odniesieniu do podejmowanych środków terapeutycznych w pokrzywce, warto wspomnieć, że duży udział w jej powstawaniu oraz utrzymywaniu się na skórze ma histamina (3). Jest to związek, uwalniający się po kontakcie z alergenem i odpowiedzialny za pojawianie się uczuleniowych objawów klinicznych, między innymi zmian skórnych. Z tego względu leczenie pokrzywki często opiera się na wdrożeniu leków, charakteryzujących się działaniem przeciwhistaminowym (3, 5).

Pokrzywka leczenie – dlaczego warto stosować leki antyhistaminowe?

Biorąc pod uwagę rolę histaminy w procesie powstawania widocznych objawów alergicznych w ludzkim organizmie, zasadne wydaje się stosowanie leków, które hamują wspomniane reakcje. Ich skuteczność oraz bezpieczeństwo są potwierdzone przez środowisko lekarskie, a preparaty o działaniu antyhistaminowym stanowią podstawową rekomendację alergologów. Możliwość ich doraźnego zastosowania, jak również wdrożenia długotrwałej terapii nie pozostaje bez znaczenia. Leki te cechują się wysokim stopniem uniwersalności, sprawdzając się w rozmaitych przypadkach symptomów alergii (4).

Leki antyhistaminowe stanowią więc jedną z kluczowych metod objawowego leczenia alergii skórnych. Stosowane są zazwyczaj doustnie, w postaci tabletek dostępnych w aptekach bez recepty. Istnieją również preparaty antyhistaminowe przeznaczone do stosowania miejscowego. Jeśli alergia jest wyjątkowo uciążliwa, możliwe staje się podjęcie leczenia nazywanego odczulaniem. Chcąc całkowicie pozbyć się alergii, celując terapeutycznie nie tylko w objawy, lecz również w przyczynę niezbędne staje się przeprowadzenie procedury immunoterapii alergenowej, czyli odczulania (2).

Leczenie pokrzywki poprzez odczulanie

Wdrożenie immunoterapii do leczenia alergii skórnych powodowane jest koniecznością wytworzenia tolerancji na określony alergen. W późniejszym czasie skutkuje to całkowitym wyeliminowaniem lub znacznym ograniczeniem objawów uczuleniowych w postaci pokrzywki. Leczenie to okazuje się długotrwałe i wymaga systematyczności związanej z przyjmowaniem kolejnych dawek alergenu pod skórę (2).

Niezaprzeczalna uciążliwość immunoterapii staje się niejednokrotnie przyczyną rezygnacji pacjentów z podjęcia jej w leczeniu alergii. Całość terapii trwa bowiem około pięciu lat, w czasie których należy odbywać comiesięczne wizyty w celu przyjęcia kolejnej, podtrzymującej dawki szczepionki z alergenem. Warto zaznaczyć, że podczas trwania terapii odczulającej pacjent zobowiązany jest do stosowania dotychczasowych środków farmakologicznych. Są one odstawiane stopniowo i przy ścisłej współpracy z alergologiem (1).

Dążąc do wyleczenia alergii skórnych możliwe staje się więc podjęcie terapii, zmierzającej do wyeliminowania przyczyn oraz symptomów uczulenia. Długotrwały proces leczenia przyczynowego, wspierany przez znoszenie objawów środkami farmakologicznymi powinien przynieść zadowalające efekty. Immunoterapia alergenowa stanowi jedną z najbardziej nowoczesnych metod leczenia alergii – uzupełniona lekami antyhistaminowymi umożliwia pacjentowi komfortowe funkcjonowanie w codziennym życiu (1, 3).

 

  1. Sładek k. Odczulanie – im wcześniej, tym lepiej. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/wywiady/87852,odczulanie-im-wczesniej-tym-lepiej data dostępu: 16.02.2017
  2. Durska g. Metody odczulania. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/lista/70733,metody-odczulania data dostępu: 16.02.2017
  3. Woźniak-wakuluk m, nowicki r. Leki przeciwhistaminowe w alergicznych chorobach skóry. Forum medycyny rodzinnej. 2008; 2(4): 298–301.
  4. Durska g. Czy wapń pomaga w alergii? Dostęp online: http://alergie.mp.pl/lista/89720,czy-wapn-pomaga-w-alergii data dostępu: 16.02.2017
  5. Durska g. Swędząca wysypka i opuchlizna po zjedzeniu banana. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/lista/112353,swedzaca-wysypka-i-opuchlizna-po-zjedzeniu-banana. Data dostępu: 16.02.2017