Alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie zatok? Jak odróżnić?

Alergiczny nieżyt nosa czy zapalenie zatok? Jak odróżnić? 2019-08-26T14:27:12+02:00

Project Description

Podłoże przyczynowe dolegliwości, jaką jest katar okazuje się wysoce zróżnicowane. Objaw, jakim staje się wydzielina zalegająca lub wydostająca się z jamy nosowej może bowiem świadczyć o kilku schorzeniach. Wśród najpopularniejszych przypadłości, dla których katar okazuje się wyjątkowo charakterystyczny, można wymienić nieżyt nosa wywołany alergią oraz zapalenie zatok. Jak odróżnić te schorzenia, w oparciu o specyfikę objawów im towarzyszących?

Alergiczny nieżyt nosa objawy – jak przebiega skuteczna diagnoza?

Rozpoznanie nieżytu nosa o podłożu alergicznym wymaga wnikliwej obserwacji mechanizmu, w jaki organizm reaguje na rozmaite czynniki zewnętrzne. Z uwagi na to, że podstawowe objawy kataru siennego zbliżone są do kataru nie wywołanego uczuleniem, niezbędne okazuje się zdiagnozowanie przyczyny problemu.

Katar alergiczny cechuje się wodnistą konsystencją, która ułatwia mu spływanie po tylnej ścianie gardła. U pacjenta można zaobserwować natężenie częstotliwości kichania, które określane jest jako napadowe. Ma on także poczucie zatkanego i zablokowanego nosa. Możliwe jest odczuwanie swędzenia w okolicach nosa oraz oczu. Kolejnym symptomem kataru siennego jest zapalenie spojówek, objawiające się nasilonym łzawieniem, przekrwieniem oraz niejednokrotnie obrzękiem, również powiek. Charakterystyczne dla nieżytu nosa o podłożu alergicznym stają się także towarzyszące objawy skórne w postaci swędzącej wysypki (1, 2, 3).

Diagnoza nieżytu nosa, którego podłożem jest reakcja uczuleniowa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem wykazującym opisane powyżej objawy. Gruntowna analiza zachowania organizmu pomoże bowiem określić, które alergeny wywołują katar. Alergiczne testy skórne, jak również prowokacyjne testy donosowe mają na celu potwierdzenie przypuszczeń o alergicznym podłożu nieżytu nosa oraz zweryfikowanie konkretnych alergenów, wywołujących niepożądane reakcje. Odpowiednia diagnostyka okazuje się wysoce istotna, gdyż często alergiczny nieżyt nosa mylony jest z bakteryjnym zapaleniem zatok (3).

Zapalenie zatok objawy charakterystyczne

W odniesieniu do schorzenia, jakim jest przewlekłe zapalenie zatok objawy okazują się zbliżone do opisanego powyżej kataru siennego. Wśród nich wymienia się (4):

  • Zaburzenie drożności nosa, jak również zaburzenia węchu,
  • Wydzielinę wydobywającą się z jam nosowych lub spływającą po tylnej ścianie gardła,
  • Ból oraz uczucie obrzęku w obrębie twarzy,
  • Zmiany, ujawniające się w badaniu endoskopowym: polipy, obrzęk błony śluzowej, ropna wydzielina.

O przewlekłym charakterze zapalenia zatok świadczy czas jego trwania – jeśli objawy utrzymują się powyżej dwunastu tygodni, można uznać dolegliwość za przewlekłą. W podobnym przypadku warto do diagnostyki włączyć ewaluację ewentualnych symptomów alergii – może bowiem okazać się, że podłożem przewlekłego zapalenia zatok jest reakcją na określony alergen (4).

Warto wspomnieć, że alergiczne zapalenie zatok może stać się wynikiem przewlekłego nieżytu nosa – nadmierna produkcja wydzieliny, polipy powstające na błonie śluzowej jam nosowych oraz zablokowanie wentylacji odbywającej się przez naturalne otwory zatok to czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia zapalenia zatok (1). Z tego względu niezbędne staje się podjęcie odpowiednich środków terapeutycznych, ograniczających objawy nieżytu nosa.

Jak skutecznie zwalczyć alergiczny nieżyt nosa? 

Warto pamiętać, że powszechnie znane i dostępne są sposoby łagodzenia objawów, jakie towarzyszą zarówno katarowi siennemu, jak i zapaleniu zatok, którego przyczyną jest alergia. Skutecznością, bezpieczeństwem i wysoką rekomendacją środowiska medycznego charakteryzują się leki przeciwhistaminowe. Niwelują one niepożądane reakcje organizmu, znosząc dyskomfort wywołany przykrymi objawami (3). Poszukując leków antyhistaminowych dostępnych bez recepty w większości aptek, warto weryfikować skład produktu. Skuteczny lek na alergię powinien zawierać jedną z wymienionych substancji aktywnych: bilastynę, cetyryzynę, desloratadynę, feksofenadynę, lewocetyryzynę, loratadynę, rupatadyn. Są to najczęściej środki występujące w postaci tabletek (2).

 

  1. Zagor m, czarnecka p, janoska-jaździk m. Nieżyt nosa. Dostęp online: https://otolaryngologia.mp.pl/choroby/choroby-nosa-i-zatok/105992,niezyt-nosa data dostępu: 15.02.2017
  2. Padjas A. Mam wiosenną alergię. Dostęp online:  http://alergie.mp.pl/lista/61195,mam-wiosenna-alergie-co-robic data dostępu: 15.02.2017
  3. Świerczyńska-krępa m. Alergiczny nieżyt nosa. Dostęp online: http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/57586,alergiczny-niezyt-nosa data dostępu: 15.02.2017
  4. Krzeski a. Klasyfikacja zapaleń zatok przynosowych i zalecenia europejskiego towarzystwa rynologicznego. Postępy chirurgii głowy i szyi. 2008;(1):19-26